سایت خاتون
سایت مطبخ خاتونزیارت امیرالمومنین

ابتکار بسیار زیبا از تولیت حرم امیر المومنین علی(علیه السلام)
www.imamali.net/vtour
وارد حرم شدید توجه کنید روی هر فلشی که کلیک میکنید يه مقدار صبر کنید تصویر شفاف ميشه.
ودر هر صحن باچرخش و عقب جلو کردن میتوان کاملا زیارت کردهر جای حرم که دوست داريد زیارت کنید.
روی فلشها نگه دارید تا وارد مکانهای مورد نظر بشید.
این حقیر رو هم دعا کنید.
زیارتتان قبول باشد.

دعایی برای رفع غم و اندوه

در كتاب «بلد الأمین» از حضرت رسول اکرم صلى اللّه علیه و آله روایت كرده:

هر كه هر روز ده بار این دعا را بخواند، حق تعالى‏ چهار هزار گناه كبیره او را بیامرزد

و وى را از سكرات مرگ و فشار قبر، و صد هزار هراس قیامت نجات دهد،

و از شرّ شیطان و سپاهیان او محفوظ گردد و قرضش ادا شود و اندوه و غمش برطرف گردد، دعا این است:

اَعْدَدْتُ لِكُلِّ هَوْلٍ لا اِلهَ اِلا اللَّهُ وَ لِكُلِّ هَمٍّ وَ غَمٍّ ماشاءَ اللَّهُ

وَ لِكُلِّ نِعْمَةٍ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لِكُلِّ رَخآءٍ اَلشُّكْرُ لِلَّهِ

وَ لِكُلِّ اُعْجُوبَةٍ سُبْحانَ الِلَّهِ

وَ لِكُلِّ ذَنْبٍ اَسْتَغْفِرُ اللَّهَ

وَ لِكُلِّ مُصیبَةٍ اِنّا لِلّهِ وَ اِنّا اِلَیْهِ راجِعُونَ

وَ لِكُلِّ ضیقٍ حَسْبِىَ اللَّهُ

وَ لِكُلِّ قَضآءٍ وَ قَدَرٍ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ

وَ لِكُلِّ عَدُوٍّ اِعْتَصَمْتُ بِاللَّهِ

وَ لِكُلِّ طاعَةٍ وَ مَعْصِیَةٍ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ.

ثواب سبحان الله

ثواب گفتن سبحان الله، الحمدلله و الله اکبر

ثواب گفتن سبحان الله، الحمدلله و الله اکبر پاداش کسی که صد مرتبه «الله اکبر» و صد مرتبه «سبحان الله» و صد مرتبه «الحمد لله» و صد مرتبه «لا اله الا الله» بگوید. «عن مالک بن أنس عن أبی عبد الله ع عن آبائه ع عن النبی ص قال جاء …ثواب گفتن سبحان الله، الحمدلله و الله اکبر

پاداش کسی که صد مرتبه «الله اکبر» و صد مرتبه «سبحان الله» و صد مرتبه «الحمد لله» و صد مرتبه «لا اله الا الله» بگوید.

«عن مالک بن أنس عن أبی عبد الله ع عن آبائه ع عن النبی ص قال جاء الفقراء إلی رسول الله ص فقالوا یا رسول الله إن للأغنیاء ما یعتقون و لیس لنا و لهم ما یحجون و لیس لنا و لهم ما یتصدقون و لیس لنا و لهم ما یجاهدون به و لیس لنا فقال النبی ص من کبر الله مائة مرة کان أفضل من عتق مائة رقبة و من سبح الله مائة مرة کان أفضل من سیاق مائة بدنة و من حمد الله مائة مرة کان أفضل من حملان مائة فرس فی سبیل الله بسرجها و لجمها و رکبها و من قال لا إله إلا الله مائة مرة کان أفضل الناس عملا فی ذلک الیوم إلا من زاد قال فبلغ ذلک الأغنیاء فصنعوه قال فعادوا إلی النبی ص فقالوا یا رسول الله قد بلغ الأغنیاء ما قلت فصنعوه قال ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء و الله ذو الفضل العظیم؛ مالک بن انس از امام صادق (ع) از پدرانش از امیر مؤمنان (ع) نقل کرده است که فرمود: نیازمندان نزد رسول خدا (ص) آمدند و گفتند: ای پیامبر خدا، توانگران مالی دارند که به وسیله آن بردگان را آزاد می کنند و ما نداریم، و برای آنان وسیله حج فراهم است ولی برای ما نیست، و آنان اموالی دارند که صدقه می دهند ولی ما نداریم، و برای آنان وسیله جهاد فراهم است ولی برای ما نیست. پیامبر (ص) فرمود: هر کس صد مرتبه «الله اکبر» بگوید پاداش آن از آزاد کردن صد برده بیشتر است، و هر کس صد مرتبه «سبحان الله» بگوید از بردن صد قربانی در حج بهتر است، و هر کس صد مرتبه «الحمد لله» بگوید فضیلت آن از فرستادن صد اسب زین دار و دهنه دار و رکاب دار در راه خدا بیشتر است، و هر کس صد مرتبه «لا اله الا الله» بگوید عمل او در آن روز از تمام مردم بهتر است، مگر کسی که بر آن بیفزاید. آن گاه امام (ع) فرمود: این سخن به گوش توانگران رسید و آنان نیز چنین کردند. پس نیازمندان بار دیگر نزد پیامبر (ص) آمدند و گفتند: ای پیامبر خدا آنچه شما گفتی به گوش توانگران رسید و آنان هم این ذکرها را گفتند. پیامبر (ص) فرمود: این فضل و بخشش خداست که آن را به هر که بخواهد عطا می کند و خداوند دارای بخشش عظیم است».

پاداش کسی که بگوید: «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر»

1- «عن یونس بن یعقوب عن أبی عبد الله ع قال التفت رسول الله ص إلی أصحابه فقال اتخذوا جننا فقالوا یا رسول الله أ من عدو قد أظلنا فقال لا و لکن من النار قولوا سبحان الله و الحمد لله و لا إله إلا الله و الله أکبر؛ یونس بن یعقوب از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: رسول خدا (ص) به یارانش روی کرد و فرمود: سپرهایی برای خود برگیرید. گفتند: ای پیامبر خدا، آیا از دشمنی که به ما نزدیک شده است؟ فرمود: نه، بلکه از آتش دوزخ! بگویید: سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر».

2- «عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال قال رسول الله ص أکثروا من سبحان الله و الحمد لله و لا إله إلا الله و الله أکبر فإنهن یأتین یوم القیامة لهن مقدمات و مؤخرات و معقبات و هن الباقیات الصالحات؛ ابوبصیر از امام صادق (ع) کرده است که رسول خدا (ص) فرمود: ذکر «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر» را بسیار بگویید، زیرا این اذکار در روز رستاخیز با گروهی از فرشتگان که بعضی از آنها پیشگام و بعضی از پیش رو و پشت سر نگهبانند وارد می شوند، و این ذکرها ذخیره های نیکویی هستند».

3- «عن أبی الجارود عن أبی جعفر ع قال قال رسول الله ص من قال سبحان الله غرس الله له بها شجرة فی الجنة و من قال الحمد لله غرس الله له بها شجرة فی الجنة و من قال لا إله إلا الله غرس الله له بها شجرة فی الجنة و من قال الله أکبر غرس الله له بها شجرة فی الجنة فقال رجل من قریش یا رسول الله إن شجرنا فی الجنة لکثیر قال نعم و لکن إیاکم أن ترسلوا علیها نیرانا فتحرقوها و ذلک أن الله عز و جل یقول: یا أیها الذین آمنوا أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و لا تبطلوا أعمالکم؛ابوالجارود از امام باقر (ع) نقل کرده است که پیامبر خدا (ص) فرمود: هر کس «سبحان الله» بگوید خداوند برای او در بهشتدرختی می کارد، و هر کس «الحمد لله» بگوید خدا برای او نیز در بهشت درختی خواهد کاشت، و هر کس «لا اله الا الله» بگوید خداوند برای او هم در بهشت درختی می نشاند، و هر کس «الله اکبر» بگوید خدا در برابر آن برای او نیز درختی می کارد. پس مردی از قریش گفت: ای رسول خدا، درختان ما در بهشت فراوان است! فرمود: آری، ولی بترسید از اینکه آتشی بفرستید و آنها را بسوزانید، و این همان سخن خداوند است که می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، خدا را اطاعت کنید و از پیامبرش فرمان برید و اعمال خود را تباه نکنید (محمد/ 33)».

4- «عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال إن رسول الله ص قال لأصحابه ذات یوم أ رأیتم لو جمعتم ما عندکم من الثیاب و الآنیة ثم وضعتم بعضه علی بعض أ کنتم ترونه تبلغ السماء قالوا لا یا رسول الله قال أ لا أدلکم علی شی ء أصله فی الأرض و فرعه فی السماء قالوا بلی یا رسول الله قال یقول أحدکم إذا فرغ من صلاة الفریضة سبحان الله و الحمد لله و لا إله إلا الله و الله أکبر ثلاثین مرة فإن أصلهن فی الأرض و فرعهن فی السماء و هن یدفعن الهدم و الحرق و الغرق و التردی فی البئر و أکل السبع و میتة السوء و البلیة التی تنزل من السماء علی العبد فی ذلک الیوم و هن الباقیات الصالحات؛ از ابوبصیر از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمود: روزی رسول خدا (ص) به یارانش فرمود: ببینید، اگر تمام لباسها و ظروف خود را جمع کنید و آنها را روی هم بگذارید آیا به آسمان می رسد؟ گفتند: نه ای پیامبر خدا. فرمود: آیا شما را به چیزی که ریشه اش در زمین و شاخه هایش در آسمان است راهنمایی نکنم؟ گفتند: چرا، ای پیامبر خدا. فرمود: آن این است که هر یک از شما پس از خواندن نماز واجب، سی مرتبه بگوید: «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر» که ریشه این اذکار در زمین و شاخه هایش در آسمان است. این ذکرها جلوی ویرانی، آتش سوزی، غرق شدن، افتادن در چاه، طعمه درندگان شدن، مردن بد و بلاهایی را که در آن روز بر انسان فرود می آید می گیرد، و این اذکار باقی خواهند ماند».

پاداش کسی که بگوید «سبحان الله و بحمده، سبحان الله العظیم و بحمده»

«عن عبد الله بن سنان عن أبی عبد الله ع قال من قال سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم و بحمده کتب الله له ثلاثة آلاف حسنة و محا عنه ثلاثة آلاف سیئة و رفع له ثلاثة آلاف درجة و یخلق منها طائرا فی الجنة یسبح و کان أجر تسبیحه له؛عبدالله بن سنان از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس بگوید: «سبحان الله و بحمده، سبحان الله العظیم و بحمده» خداوند سه هزار حسنه برای او می نویسد، و سه هزار درجه برای او بالا می برد، و از این ذکر پرنده ای در بهشت خلق می کند که تسبیح خدا کند و پاداش تسبیح آن برای او باشد».

پاداش کسی که بدون تعجب بگوید «سبحان الله»

«عن أبی الجارود عن أبی جعفر ع قال من قال سبحان الله من غیر تعجب خلق الله منها طائرا له لسانان و حاجبان یسبح الله عنه فی المسبحین حتی تقوم الساعة و مثل ذلک الحمد لله و لا إله إلا الله و الله أکبر؛ ابوالجارود از امام باقر (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس بی آنکه از چیزی تعجب کند بگوید «سبحان الله» خداوند از این تسبیح پرنده ای خلق می کند که دارای زبان و دو بال است و تا روز قیامت در میان تسبیح کنندگان از جانب او تسبیح خدا می گوید، و ذکر «الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر» نیز همین گونه است».

پاداش کسی که صد بار «سبحان الله» بگوید

عن یونس بن یعقوب قال قلت لأبی عبد الله ع من قال سبحان الله مائة مرة کان ممن ذکر الله کثیرا قال نعم؛ یونس بن یعقوب می گوید: به امام صادق (ع) گفتم: آیا کسی که صد بار «سبحان الله» بگوید: در زمره کسانی است که خدا را بسیار یاد کرده اند؟ فرمود: آری».

پاداش کسی که بگوید: «الحمد لله کما هو أهله»

«عن زید الشحام عن أبی عبد الله ع قال من قال الحمد لله کما هو أهله شغل الله کتاب السماء قیل و کیف یشغل کتاب السماء قال یقولون اللهم إنا لا نعلم الغیب فقال فیقول اکتبوها کما قالها عبدی و علی ثوابها؛ زید شحام از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس بگوید «الحمد لله کما هو أهله» نویسندگان عالم بالا از نوشتن ثواب آن درمانده می شوند. زید می گوید: پرسیدم چگونه نویسندگان عالم بالا درمانده می شوند؟ فرمود: می گویند: خداوندا، ما از غیب آگاه نیستیم، خداوند می فرماید: شما این ذکر را همان گونه که بنده من گفته است بنویسید و پاداش آن بر عهده من است».

پاداش کسی که در صبح و شام چهار مرتبه بگوید: «الحمد لله رب العالمین»

«أبو مشعر عن أبی عبد الله ع قال من قال إذا أصبح أربع مرات الحمد لله رب العالمین فقد أدی شکر یومه و من قالها إذا أمسی فقد أدی شکر لیلته؛ ابومشعر از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس بامدادان چهار مرتبه بگوید: «الحمد لله رب العالمین» شکر آن روز را به جای آورده، و هر کس شامگاهان آن را بگوید شکر آن شب را ادا کرده است».

منـابـع:

شیخ صدوق- ثواب الأعمال و عقاب الأعمال- صفحه 10-13

محمدبن علی ابن بابویه- ثواب الاعمال و عقاب الاعمال (ترجمه انصاری)- صفحه 25-31


- نظرات (0)